We wcześniejszych badaniach specjaliści dowiedli, że bieganie powoduje wytworzenie w tętnicach fal wstecznych, które po zsynchronizowaniu z tętnem znacząco zwiększają dopływ krwi do półkul mózgowych. W ostatnim badaniu pracownicy uniwersytetu wykazali, że podobny wpływ na ukrwienie mózgu ma chodzenie.Na podstawie dotychczasowego stanu wiedzy sądzono, że mózgowy przepływ krwi (CBF) podlega automatycznej regulacji niezależnej od czynników zewnętrznych związanych z wysiłkiem fizycznym. Najnowsze badania naukowców z New Mexico Highlands University wskazują, że nacisk stóp na podłoże może wpływać na zmianę ukrwienia mózgu.

Za pomocą ultradźwięków naukowcy mierzyli przepływ krwi w tętnicy szyjnej u 12 osób, które stały w miejscu lub chodziły z prędkością jednego metra na sekundę. Kolejnym etapem badania było zmierzenie średnicy tętnic, by na jej podstawie oszacować dopływ krwi do mózgu.

Okazało się, że chodzenie - podobnie jak bieganie, choć w nieco mniejszym stopniu - również przyczyniało się do wzrostu dopływu krwi do mózgu. Co ważne, takiego efektu nie zapewniała z kolei jazda na rowerze.

"Najnowsze wyniki badań sugerują, że mózgowy przepływ krwi jest procesem dynamicznym i bezpośrednio zależnym od cyklicznego ciśnienia tętniczego powiązanego z falami wstecznymi, które są wzbudzane poprzez nacisk stóp na podłoże" - podsumowują autorzy badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji Experimental Biology w Chicago (USA).

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia